zachodslonca.pl - portal miejsc wyjątkowych

Impresje

Biała Woda

Rezerwat przyrody Biała Woda w Pieninach Małych







Lokalizacja
Białogórska plaża

Białogórska plaża




Lokalizacja
Białogórski zachód słońca

Białogórski zachód słońca




Lokalizacja
Blask zachodzącego słońca

Morze w blasku zachodzącego słońca w Dębinie







Lokalizacja
Burza gradowa

Wiosenna burza gradowa na łódzkim osiedlu




Lokalizacja
Chabrowe wzgórza

Chabrowe Wzgórza w Wojponiach




Lokalizacja
Cisowa Góra

Cisowa Góra, widok ze szczytu

Widok z platformy widokowej na Górze Cisowej 256,4 m.n.p.m. w Suwalskim Parku Krajobrazowym na terenie wsi Gulbieniszki. Góra, będąca symbolem Suwalszczyzny, wzięła swoją nazwę od potężnego cisu, który podobno dawno temu rósł na jej szczycie. Wzniesienie ma charakterystyczny kształt przypominający stożek krateru wulkanu i utworzone zostało przez morenę czołową. Z tego powodu Góra Cisowa zwana jest także Suwalską lub Polską Fudżijamą. Z góry rozpościera się piękny widok na rozległe wzniesienia zwane Bieszczadami Północy, zagłębie rzeki Szeszupy i kilkanaście jezior. Obecnie na szczycie góry znajduje się drewniany krzyż. Według legendy góra została usypana przez ludzi z ziemi wydobytej w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Jezioro Kopane.






Lokalizacja
Czarny Potok

Czarny Potok pod Rosolinem




Lokalizacja
Diabli Kamień

Diabli Kamień




Lokalizacja
Dolina Charlotty

Dolina Charlotty w Strzelinku










Lokalizacja
Dolina Leniwca

Dolina Leniwca (Martwa Woda) w Bobolinie




Lokalizacja
Fale

Fale morskie na Wyspie Sobieszewskiej




Lokalizacja

Fale na falochronie

Fale morskie na falochronie

Fale morskie na falochronie zawsze tworzą niepowtarzalny klimat miejsca. Często wracamy wspomnieniami do tych niezapomnianych chwil.





Lokalizacja
Fokarium na Helu

Fokarium na Helu

Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. prof. Krzysztofa Skóry w Helu przy Bulwarze Nadmorskim jest największą atrakcją turystyczną Półwyspu Helskiego (ponad 300 tys. odwiedzin rocznie). Placówka prowadzi działalność naukową, której celem jest odtworzenie kolonii foki szarej w akwenie południowego Bałtyku. Fokarium składa się z kompleksu trzech basenów hodowlanych, kilku małych basenów-separatek (dla osobników młodych i chorych wymagających rehabilitacji) i budynku dydaktyczno-laboratoryjnego z salą seminaryjną i laboratoriami.
W Polsce występują trzy gatunki należące do rodziny fokowatych: foka pospolita, szarytka morska oraz nerpa. Wszystkie foki są doskonałymi pływakami. Woda to ich żywioł. Pływają na brzuchu i na grzbiecie, mistrzowsko nurkują i używają skomplikowanych systemów nawigacji. Potrafią zanurkować na głębokość nawet 1200 metrów i przebywać pod wodą do 60 minut. Foka może spać na lądzie jak i w wodzie.











Lokalizacja
Fontanna Multimedialna

Fontanna Multimedialna w Parku Zdrojowym w Jedlinie Zdroju

Stałe pokazy Fontanny Multimedialnej w kompleksie "Active Jedlina" odbywają się w weekendy od maja do sierpnia. W pozostałe dni tygodnia również można również trafić na pokazy ciche (bez muzyki), najczęściej odbywają się one o godzinie 21.00. W piątki jest jeden wieczorny pokaz z muzyką filmową o godzinie 21.00, a w soboty i niedziele są trzy pokazy: południowy z muzyką rockowa (sobota) i filmową (niedziela) o godzinie 12.00, popołudniowy z muzyką filmową (sobota) i rockową (niedziela) o godzinie 16.00 oraz wieczorny w muzyką rockową (sobota) i rockową (niedziela) o godzinie 21.00. Każdy pokaz fontanny jest inny. Nie ma i podobno nigdy nie będzie dwóch identycznych pokazów wodno-świetlno-muzycznych.








Lokalizacja
Glinno



Lokalizacja
Góry Czarne

Góry Czarne - punkt widokowy na górze Choina, nieopodal zamku Grodno




Lokalizacja
Jar Raduni

Jar Raduni w Babim Dole (okolice Żukowa)




Lokalizacja
Jaskinia Jahybta

Jaskinia Jahybta

Przełom Czarnego Potoku obok Jaskini Jahybta w Rosolinie






Lokalizacja
Jaszczurka

Jaszczurka




Lokalizacja
Jesienne morze

Jesienne morze w Dębkach

Dębki - uroki jesiennej plaży. Spokojne fale uderzają monotonnie o brzeg. Każda fala jest inna, oryginalna i piękna. I te chmury na nieboskłonie, i ten nostalgiczny szum. Niesamowite i niepowtarzalne! Prawdziwe piękno morskiej natury.






Lokalizacja
Jezioro Jamno

Jezioro Jamno w Osiekach




Lokalizacja
Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie w Olchowcu

Jezioro Solińskie w Olchowcu. Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność (472 mln m³). Linia brzegowa jeziora ma długość 166 km. Maksymalna głębokość zbiornika wynosi 60 m. Na skutek częstych zmian wysokości lustra wody oraz niszczącej działalności fal (abrazji) do zbiornika dostaje się ok. 200 tys. m³ materiału skalnego rocznie, powodując przyspieszone zasypywanie jeziora. Do nasilenia tego procesu przyczynia się szybka budowa domów tuż przy jeziorze.






Lokalizacja
Jezioro Turkusowe

Jezioro Turkusowe na wyspie Wolin




Lokalizacja
Jezioro Węgorzyno

Jezioro Węgorzyno

Jezioro Węgorzyno, piękne jezioro rynnowe na Pojezierzu Ińskim miedzy Sulęczynem a Bukową Górą. Jezioro jest fragmentem szlaku kajakowego rzeki Słupi. Największa głębia na jeziorze ma 14 metrów. Obok jeziora znajduje się czysta plaża, duże kąpielisko, niewielka przystań kajakowa oraz bezkresny las. Brzegiem jeziora biegnie ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, idealna na spacer, szczególnie z dziećmi.





Lokalizacja
Jezioro Wicko

Jezioro Wicko w Łącku




Lokalizacja
Kamień nadmorski

W blasku słońca, w strugach wody, kamień na plaży w Dębinie




Lokalizacja
Kaskady Rodła

Kaskady Rodła na Białej Wisełce u stóp Baraniej Góry







Lokalizacja
Klimkówka

Klimkówka




Lokalizacja
Kolorowa Fontanna

Kolorowa Fontanna w Parku Zdrojowym w Dusznikach Zdroju

Pokaz świetlny największej fontanny w Polsce (zbudowanej w końcu XIX wieku), znajdującej się w Parku Zdrojowym w Dusznikach Zdroju. Strumień wody osiąga wysokość 45 metrów. Widowiska wodno-świetlno-muzyczne odbywają się w okresie letnim codziennie po zmierzchu. Woda, światło i muzyka tworzą niezapomniane spektakle. Krótkie widowiska (tzw. małe pokazy) wodne odbywają się w okresie letnim o każdej pełnej godzinie.









Lokalizacja
Koźlarz

Koźlarz babka w lesie (okolice Kwiatkowic)







Lokalizacja
Kraina 44 Wysp

Karsibór - widok na Krainę 44 Wysp




Lokalizacja
Las Łagiewnicki

Rezerwat Przyrody Las Łagiewnicki w Łodzi

Rezerwat Przyrody Las Łagiewnicki w Łodzi - największy miejski kompleks leśny w Europie, zajmujący obszar 1205 ha.






Lokalizacja
Litewska sceneria

Wojponie, sceneria filmowa




Lokalizacja
Morska muzyka

Morska muzyka fal

Morska muzyka pluskających fal, które rozbijają się o złoty piasek plaży, tworząc jedyną w swoim rodzaju niepowtarzalną symfonię dźwięków.





Lokalizacja
Morskie pejzaże

Morskie pejzaże w Sarbinowie










Lokalizacja
Morze w blasku słońca

Morze w blasku zachodzącego słońca










Lokalizacja
Nostalgiczny-zachod-slonca

Nostalgiczny zachód słońca

Filmowa impresja, oddająca nastrój odchodzącego dnia, który zapada w pamięć i sprawia, że świat staje się bardziej romantyczny, a wspomnienia z tamtego dnia nie bledną często przez wiele, wiele lat. Niezwykły akord nostalgii ...





Lokalizacja
Nysa Łużycka

Łęknica - Nysa Łużycka w Parku Mużakowskim




Lokalizacja
Ogród dendrologiczny

Ogród dendrologiczny w Glinnej




Lokalizacja
Ogród na Rozstajach

Ogród na Rozstajach w Młodzawach Małych




Lokalizacja
Ogrody Hortulus

Ogrody Hortulus w Dobrzycy

Ogrody Hortulus w Dobrzycy - kompleks ogrodów z miłości do natury, największa kolekcja dendrologiczna w Polsce.








Lokalizacja
Ogrody Spectabilis

Ogrody Spectabilis w Dobrzycy




Lokalizacja
Park Śledzia

Park Śledzia w Łodzi




Lokalizacja
Pasmo Jałowca

Widok na pasmo Jałowca z Jedlinki

Jałowiec (751 m. n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem Grzbietu Rybnickiego w Górach Wałbrzyskich





Lokalizacja
Piaśnickie Łąki

Rezerwat przyrody Piaśnickie Łąki

Piaśnica to niewielka kaszubska rzeka. Jej źródła znajdują się jedynie kilka kilometrów od morza w Puszczy Darżlubskiej. Rzeka przepływa przez jezioro Żarnowieckie i wpada do Bałtyku w rezerwacie Piaśnickie Łąki. Piaśnica jest jedną z najczystszych rzek w Polsce. Dodatkowo jest bardzo urokliwa. Koryto rzeki ogrodzone jest wysokimi na trzy metry trzcinami i meandruje pośród łąk, na których żeruje zazwyczaj mnóstwo zwierząt. Nurt Piaśnicy jest bardzo spokojny, różnica poziomów pomiędzy jeziorem Żarnowieckim a Bałtykiem wynosi tylko 1 metr. Ujście rzeki znajduje się w rezerwacie Piaśnickie Łąki, będącym najpiękniejszym fragmentem Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, którego całe bogactwo zawiera się w lasach dębowo – brzozowych, licznych łąkach, a także przebogatej faunie. 27 września 1785 przy ujściu Piaśnicy zatonął angielski statek handlowy General Carleton. Do dziś krążą legendy o zatopionych skarbach u wybrzeży Bałtyku. Piaśnica jest jednym z najpiękniejszych szlaków kajakowych w naszym kraju. Ujście rzeki z jeziora Żarnowieckiego jest popularnym miejscem rozpoczęcia spływów kajakowych, które kończą się dopiero na plaży w okolicy Dębek.











Lokalizacja
Po zachodzie słońca

Majestatyczna plaża po zachodzie słońca

W oczekiwaniu na kolejny dzień czyli majestatyczna plaża po zachodzie słońca.





Lokalizacja
Podgrzybek

Podgrzybek brunatny w lesie (okolice Kwiatkowic)







Lokalizacja
Podziemny wodospad

Podziemny wodospad w Sztolni Czarnej w Złotym Stoku




Lokalizacja
Przełęcz Chełmska

Przełęcz Chełmska

Przełęcz Chełmska leży na wysokości 571 m. n.p.m. pomiędzy Chełmskiem Śląskim a Mieroszowem w Górach Kamiennych w paśmie Zaworów na południowej granicy z Czechami. Nadleśnictwo Kamienna Góra wybudowało na Przełęczy Chełmskiej platformę widokową. Z platformy widać rozległą panoramę Sudetów ze Śnieżka w tle. Obszar przełęczy w całości porośnięty jest lasem świerkowym regla dolnego.
Przez przełęcz prowadzi droga do czeskiej miejscowości Zdoňov. Na przełęczy do 21 grudnia 2007 znajdowało się turystyczne przejście graniczne, które zlikwidowano w związku z przystąpieniem Polski do Strefy Schengen.





Lokalizacja
Przełom Białki

Rezerwat przyrody Przełom Białki pod Krempachami między Kramnicą i Obłazową




Lokalizacja
Przełom Dunajca

Pieniński Przełom Dunajca (okolice Janosikowego skoku)













Lokalizacja
Przystań rybacka

Przystań rybacka w Chłopach

Przystań rybacka w Chłopach to kultowe miejsce dla turystów i wczasowiczów. 12 kolorowych kutrów robi połowy, zapewniając rybę prosto z morza.





Lokalizacja
Pstrążna

Panorama zachodniej części Gór Stołowych z Pstrążnej (ok. 550 m n.p.m.).




Lokalizacja
Ptasi zachód słońca

Ptasi zachód słońca

Za każdym razem, gdy widzę mewę, czuję spokój, którym te ptaki cieszą się na co dzień. Mewy są gospodarzami morza.





Lokalizacja
Rejon Łoździejski

Rejon Łoździejski, litewskie Mazury




Lokalizacja
Rezerwat Bielawa

Rezerwat Przyrody Bielawa w Starzynie

Jest to rezerwat torfowiskowy na obszarze Bielawskiego Błota utworzony w 1999 roku. W rezerwacie zachowane jest w idealnym stanie torfowisko wysokie typu bałtyckiego z charakterystyczną roślinnością, stanowiącą ostoję ptactwa wodno-błotnego. Pomimo wieloletniej eksploatacji torfu na skalę przemysłową, torfowisko zachowało wszystkie swoje walory przyrodnicze i krajobrazowe. W rezerwacie znajduje jedno z dwóch znanych w Polsce miejsc lęgowych łęczaka. Torfowisko jest miejscem koncentracji licznych kolonii żurawi, żerowiskiem dla uszatki błotnej, błotniaka łąkowego, orła przedniego i innych ptaków szponiastych. Bielawa jest ważnym miejscem odpoczynku ptaków migrujących na trasie ich przelotów. Powierzchnia torfowiska jest stanowiskiem zagrożonych i ginących gatunków roślin takich, jak wełnianeczka darniowa, malina moroszka i woskownica europejska. Obecnie w granicach rezerwatu prowadzi się prace renaturalizacyjne, których celem jest odwrócenie uruchomionych przez człowieka procesów degradacji i przywrócenie procesów torfotwórczych na możliwie największej powierzchni torfowiska. Z tego powodu dostęp do torfowiska jest mocno ograniczony.





Lokalizacja
Rezerwat Górna Krasna

Rezerwat Górna Krasna




Lokalizacja
Rezerwat Słone Łąki

Rezerwat Przyrody Słone Łąki




Lokalizacja
Schodno

Park krajobrazowy w Schodnie (okolice Kościerzyny)




Lokalizacja
Sieciemińskie Rosiczki

Rezerwat przyrody Sieciemińskie Rosiczki

Rezerwat rosiczek znajduje się na terenie starego torfowiska, zajmującego powierzchnię 12 hektarów. Torfowisko należy do najciekawszych florystycznie obiektów w naszym kraju.
Na terenie rezerwatu znajdują się wszystkie cztery gatunki rosiczek, które występują w Polsce. Są to rosiczki długolistna, pośrednia, okrągłolistna i owalna. Dodatkowo możemy u spotkać także inne chronione rośliny takie jak turzyca bagienna, bagno zwyczajne, bagnica torfowa, pływacz zaniedbany, pływacz drobny czy grzybień północny. Torfowisko jest też domem dla wielu owadów i ptaków wodnych.
Na terenie rezerwatu można poruszać się jedynie po drewnianych kładkach, które łączą się pośrodku z platformą widokową.
Rosiczki są roślinami owadożernymi i występują na terenach ubogich w substancje odżywcze, a w szczególności w azot. Ich liście mają zdolność do fotosyntezy (wykorzystują energię słoneczną zdobywając potrzebny do ich rozwoju węgiel z dwutlenku węgla, znajdującego się w powietrzu). Potrzebne do życia azot rosiczki zdobywają ze złapanych owadów. Owad jest wabiony przez roślinę błyszczącymi kroplami kleistej cieczy, zawierającej cukry. Krople te wydzielane są przez gruczoły rośliny, znajdujące się na liściach. Ofiara, chcąc spożyć miodopodobną kroplę siada na liściu i grzęźnie w lepkiej cieczy. Dodatkowo jeszcze znajdujące się na liściach czułki rośliny zaginają się na owadzie. Zamknięcie liścia z ofiarą trwa około 3 godzin. Owad zostaje strawiony przy pomocy wydzielanych enzymów, a następnie wchłonięty przez roślinę. Ponowne otwarcie liścia po strawieniu owada następują po około 24 godzinach.





Lokalizacja
Skalne progi

Skalne progi na Wiśle w Parku Zdrojowym w Ustroniu




Lokalizacja
Skansen w Tokarni

Skansen Wolica-Tokarnia




Lokalizacja
Słoneczne pole

Pole słoneczników w Konstantynowie Łódzkim




Lokalizacja
Śnieżnik

Panorama ze szczytu Śnieżnika (1424 m n.p.m.), który jest najwyższym, granicznym szczytem po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich.




Lokalizacja
Spreeauenpark

Spreeauenpark w Cottbus




Lokalizacja
Szumy

Szumy w rezerwacie "Nad Tanwią"







Lokalizacja

Tarasy widokowe

Tarasy widokowe Grodzisko Lubin




Lokalizacja
Torfowisko pod Zieleńcem

Torfowisko pod Zieleńcem

Torfowisko położone jest na zachodnim zboczu Bieśca na wysokości 760 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 232 ha, miąższość torfu sięga 8,5 metra. Jego wiek ocenia się na 7600 lat. W 1954 r. na terenie torfowiska utworzono rezerwat przyrody. Obecnie torfowisko swoim wyglądem przypomina tajgę. Na torfowisku przemieszczamy się po drewnianych kładkach. Przez teren torfowiska przebiega zielony szlak turystyczny ze Schroniska Orlica w Zieleńcu do Polanicy Zdroju oraz ścieżka edukacyjna składająca się z 10 przystanków. Ciekawostką jest fakt, że wszechobecna woda na torfowisku ma odczyn kwaśny i mimo swojej brunatnej barwy nadaje się do picia. Na ternie torfowiska można spotkać wiele unikalnych taksonów roślinnych np. brzozę karłowatą (relikt epoki lodowcowej), borówkę bagienną, bażynę czarną, owadożerną rosiczkę czy wełniankę pochwowatą (jej białe połacie widoczne są na filmie). Z awifauny natomiast na terenie rezerwatu gniazdują zagrożone wymarciem gatunki: cietrzew, głuszec, świergotek łąkowy oraz bocian czarny.





Lokalizacja
Trawiasty pejzaż

Trawiasty pejzaż w Łącku nad jeziorem Wicko




Lokalizacja
Ulewa

Ulewa na łódzkim osiedlu







Lokalizacja
W blasku słońca

W blasku słońca, wspomnienie plaży w Łukęcinie







Lokalizacja
W pajęczej sieci

Pajęcza sieć w Ogrodzie Botanicznym w Niegoszczy

Nić przędna pająków nazywana jest nicią pajęczą, a utworzone z niej sieci łowne – pajęczyną. Powszechnie nazwy te są używane jako tożsame, zarówno w znaczeniu samej nici jako włókna (nić jedwabnika, nić pajęcza, nici pajęczyny), jak i wytworzonych z nich struktur (sieci łowne, opląt, oprzęd i inne).
Nici przędne powstają w efekcie zakrzepnięcia na powietrzu wydzieliny kądziołków przędnych pająków.
Nić pajęcza jest elastyczna jest kilkadziesiąt razy cieńsza od ludzkiego włosa i ma bardzo dobre własności mechaniczne. Może zwiększyć swoją długość o 40% bez rozerwania się. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, najwyższą wśród naturalnych włókien. Nici przędne większości pająków cechuje wytrzymałość dwukrotnie wyższa niż wytrzymałość stali o tym samym przekroju.





Lokalizacja
W pomarańczach

Pomarańczowy zachód słońca na plaży w Bobolinie




Lokalizacja
Wda

Wda w Wąglikowicach (okolice Kościerzyny)




Lokalizacja
Wodospad Magurski

Wodospad Magurski




Lokalizacja
Wodospad na Jeleniu

Wodospad na rzece Jeleń w okolicy Suśca. Wysokość wodospadu wynosi 1,5 metra.




Lokalizacja
Wodospad na Sopotni

Wodospad na Sopotni

Wodospad na Sopotni jest największym wodospadem w Beskidach. Potok Sopotnia ma kamieniste, głęboko wcięte w podłoże koryto (poniżej wodospadu ma ono głębokość 12-15 m). Zbudowane jest z piaskowców. Strome brzegi potoku porasta naturalny grąd. Wyjątkowo urokliwe miejsce! Wodospad znajduje się w centrum miejscowości Sopotnia Wielka, na wysokości 620 m n.p.m., tuż pod mostem na potoku i ma wysokość 10 m. Wodospad jest niezwykle malowniczy. Opada bowiem szeroką kaskadą płasko w dół. Aby w pełni ocenić walory tego pięknego miejsca, trzeba zejść po głazach do podnóża wodospadu, po śliskim i mokrym kamienistym stoku zbudowanym z piaskowców. Schodząc w dół należy jednak uważać, gdyż silne zawirowania wody oraz ostre płyty na dnie stwarzają śmiertelne zagrożenie. Wodospad na Sopotni jest rzadkim przypadkiem wodospadu kataklinalnego, w którym warstwy skał opadają stromo, w tym samym kierunku, co bieg wody. Próg, z którego spada woda ma długość 15 m, a woda wybiła pod nim kocioł eworsyjny o głębokości 5 m. Na dnie kotła znajdują się skośnie ustawione skalne płyty. Wodospad na Sopotni stanowi pomnik przyrody.






Lokalizacja
Wodospad Roztoki

Wodospad Roztoki

Niezwykle urokliwy wodospad na Upornym Potoku w Beskidzie Żywieckim. Jego wysokość to około 5 metrów. Woda malowniczo spada między wielkimi głazami porośniętymi mchem. Wodospad Roztoki jest jedną z najładniejszych kaskad w całych Beskidach.








Lokalizacja
Wodospad Szepit

Wodospad Szepit na potoku Hylaty w Zatwarnicy




Lokalizacja
Wybrzeże Słowińskie

Zachód słońca na Wybrzeżu Słowińskim w Dąbkach




Lokalizacja
Wydma Czołpińska

Wydma Czołpińska




Lokalizacja
Wzgórze Gosań

Wzgórze Gosań




Lokalizacja
Wzgórze Zielonka

Wzgórze Zielonka (Orle Wzgórze) 81 m n.p.m. na wyspie Wolin




Lokalizacja
Zachód słońca na falach

Zachód słońca na falach w Bobolinie




Lokalizacja
Zachód słońca na plaży

Zachód słońca na plaży w Gąskach




Lokalizacja
Zachód słońca na wydmach

Zachód słońca na wydmach w Wierzchucinie

Wydmy w Wierzchucinie to jedne z najpiękniejszych i najmniej znanych w Polsce. Wydmy zachowały się praktycznie w naturalnym stanie. Wiele kilometrów od wydm nie ma praktycznie żadnych zabudowań. Są tu szerokie, czyste ale odludne plaże i naturalne środowisko przyrody na wydmach. Idealne miejsce na wypoczynek, wynagradzające trudy kilkukilometrowej wędrówki. W porze zachodu słońca miejsce to nabiera odrobiny magii.





Lokalizacja
Zachód słońca nad jeziorem

Hołny Mejera, zachód słońca nad jeziorem




Lokalizacja
Zachód słońca nad morzem

Zachód słońca nad morzem




Lokalizacja
Zachód słońca z mewami

Zachód słońca z mewami

Mewy są ozdobą dużych akwenów wodnych i symbolem spokoju. Ich widok lub dźwięk wystarczy, by tęsknić za plażą i morzem.





Lokalizacja
Zatoka Ptaków

Zatoka Ptaków na jeziorze Gardno w Słowińskim Parku Narodowym, jeden z najcenniejszych zakątków światowej biosfery wpisany na listę UNESCO




Lokalizacja
Zboża

Zbożowe impresje w Wąglikowicach (okolice Kościerzyny)







Lokalizacja
Złote klify

Zachód słońca na klifowym urwisku czyli złote klify w Dębinie







Lokalizacja